Prodej nemovitosti bez realitky

Svoji vlastní nemovitost si můžete prodávat bez realitky sami a ušetřit tak na provizi. Vyhnete se tím možnému zklamání z realitního makléře. A inzerovat samostatně je dnes jednodušší než kdykoli dříve...

Služby nyní nově zaměřuji na aktuální situaci v létě 2020. Zájemci o pomoc s prodejem mne bez váhání kontaktujte, čas nyní hraje roli.

Pro a proti prodeje bez realitky a jak na to

Prodat nemovitost je často obtížnější, než se zdá, i přes snadnou inzerci na internetu. Teďe po COVID-19 to platí zvlášť.

Celý proces prodeje si můžete obstarat sami nebo pomocí Postupu při prodeji nemovitosti. 

V první řadě ušetříte nemalou provizi realitce. Má to ovšem i svá úskalí. Platí totiž, že prodat dobře nemovitost je často nelehké a zdlouhavé, protože na trhu je množství nemovitostí na prodej, které té Vaší více či méně konkurují. Navíc jejich inzerce bývá daleko kvalitnější, než byla v minulosti. To jednoznačně prospívá kupujícímu; říkám tomu Paradox internetu.

Zároveň je vždy omezený počet seriózních kupujících, ti jsou dnes navíc nároční, vybíraví a informovaní jako nikdy dříve.  Nyní jsou kupující zvlášť opatrní, v souvislosti s otazníky ohledně budoucích dopadů COVID-19.

 

Čti aktuální info o cenách - Koronavirus 2020

Postup při prodeji nemovitosti bez realitky

 • 1
  Prvotní je opravdové a skutečné rozhodnutí, zda chcete svou nemovitost prodávat
  To znamená, že jste srovnáni s poměry na trhu realit, máte dostatečně silnou motivaci k prodeji a že se dokážete citově odpoutat od nemovitosti, která je možná Vaším domovem, bydlením (prodej bytu, prodej domu), je ale také prostě zbožím svého druhu na trhu. V opačném případě budete jen provádět "průzkum bojem" a po určité době a nabytých zkušenostech nemovitost nakonec stáhnete z prodeje.
 • 2
  Shoda na prodávající straně
  Pokud máte nemovitost ve spoluvlastnictví, je častým důvodem zadrhnutí v jakékoli fázi prodeje nedostatečná shoda mezi spolumajiteli. Motivace k prodeji je u nich obvykle různě silná a různé jsou i jejich názory na to, co je dobrá nebo přijatelná prodejní cena. Čím dřív si to mezi sebou ujasníte, tím lépe. Prodej na tom může ztroskotat i před samotným závěrem.
 • 3
  Rozmyslete si s ohledem na další plány, kdy začít nemovitost nabízet
  Zejména pamatujte na časové návaznosti v případě, že prodáváte nemovitost, na kterou máte sami hypotéku. Více viz Prodej nemovitosti s hypotékou.
 • 4
  Plánujte
  Připravte si v případě bydlení (v domě nebo bytě bydlíte) realistický plán stěhování a dalších termínů a souvislostí (např. další financování úvěrem).
 • 5
  Promyslete si, jak budete prodávat
  Prodejní plán či marketing prodeje nemovitosti není pouhá realitní inzerce, dnes nestačí vystavit neslaný nemastný inzerát o prodeji bytu nebo domu na internetu a čekat, jestli se někdo ozve, v současné konkurenci a kvalitě nabídek je třeba pro to udělat víc.
 • 6
  Proveďte si svoji vlastní srovnávací analýzu realitního trhu
  Zjistěte, jak si stojí srovnatelné nemovitosti, vezměte v úvahu, že mnohé nabídkové ceny na internetu jsou jen zbožným přáním inzerenta. Uvědomte si přitom, že žádná nemovitost není úplně stejná. Snažte se odpoutat od svého subjektivního pohledu vlastníka a od zátěže osobního vztahu k Vašemu bydlení a dívejte se na nemovitost očima kupujícího: Čím je tato nemovitost vyjímečná? Proč bych měl kupovat právě ji, když je tolik jiných příležitostí?
 • 7
  Stanovte nabídkovou cenu nemovitosti
  Jde o klíčovou věc, protože nejvíce zájmu těch zájemců, kteří jsou nejvíc připraveni koupit, vzbudí nabídky během prvních týdnů. Správné nastavení ceny je klíč k úspěchu. Velkou chybou je nasazení podstatně vyšší nabídkové ceny nemovitosti než je cena optimální, o nezanedbatelnou část potencionálních zájemců definitivně přijdete, protože se už k ní později nikdy nevrátí, aby si nemovitost vůbec přišli prohlédnout. U pozemků může být jedním z vodítek cenová mapa, např. cenová mapa pozemků Praha. Pro všechny typy nemovitostí můžete také využít bezplatný odhad ceny. Zejména v době ovlivněné pandemií COVID-19 je situace ve vývoji a momentálně narůstají rozdíly mezi nabídkovými a realizovanými cenami. Pro bezplatnou konzultaci mne kontaktujte
 • 8
  Vyrobte přitažlivý inzerát
  Pořiďte kvalitní fotografie nemovitosti nejlépe širokoúhlou zrcadlovkou, pracujte dobře se světlem a záběry. Sestavte přitažlivý text realitní inzerce. Používejte pro svoji nemovitost co nejvíce účinných prodejních kanálů a marketingových aktivit, udržujte přitom realitní nabídky aktuální a nerozporné.
 • 9
  Pamatujte na povinnost mít PENB
  Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) je podle předpisů mít pro byt i rodinný dům vyhotovený (až na malé výjimky u starých budov) už při samotném nabízení, inzerci, nebo musíte uvést nejhorší kategorii "G". V opačném případě (v praxi spíše ojediněle) hrozí správní pokuta 100.000 Kč.
 • 10
  Pozor na triky makléřů
  Při inzerci, a hlavně při jejím zahájení, nepodlehněte náporu volajících makléřů a jejich slibům. Volají totiž hlavně ti špatní. Čti také, jak jsou triky makléřů.
 • 11
  Připravte nemovitost a zejména byt na prohlídky
  Platí, že rozhodující dojem o nemovitosti si udělá zájemce již během první minuty včetně příchodu k domu. Připravte Vaší nemovitosti na prohlídku s ohledem na emoce zájemce. První dojem a emoce při prodeji rozhodují. Dojmy a pocity totiž rozhodují, dodatačnými racionálními argumenty si je už jen zdůvodňujeme. Jak to dělat řeší celý rozsáhlý obor prodejní psychologie.
 • 12
  Zvažte potřebu a účelnost renovace domu nebo bytu a větších úprav vašeho bydlení
  Obecně platí, že se vyplatí např. byt vymalovat nebo provést některé nátěry, u domu hrají důležitou roli třeba viditelné vady omítky. Účelná není rekonstrukce koupelny, kde se téměř jistě netrefíte do vkusu budoucích majitelů a další nákladnější úpravy nemovitosti, kde navíc nezbývá než volit specifické materiály a barvy, které se nemusí každému líbit.
 • 13
  Vyjednávejte kvalitně
  Využijte svých nejlepších vyjednávacích a obchodních schopností, jak zájemce přesvědčit, že Vaše nemovitost je pro něho lepší než jakékoli jiné srovnatelné reality na trhu a snažte se ho brzy smluvně podchytit a zavázat.
 • 14
  Podchycení zájemce, rezervace
  Vážného zájemce je vhodné podchytit rezervační smlouvou, se zálohou a sjednanou pokutou, pro případ, že si prodej rozmyslí. Jinak můžete být po měsících slibů a čekání zklamáni, můžete přijít o jiné příležitosti, o další zájemce, byl jsem svědkem mnoha takových situací. Okamžik rezervace je ale citlivý, příliš jednostranné a přísné podmínky mohou zájemce v rozhodný okamžik odradit.
 • 15
  Připravte si kvalitní smluvní zajištění
  Pro smluvní zajištění převodu nemovitosti (kromě rezervační smlouvy je to smlouva o smlouvě budoucí kupní, kupní smlouva na prodej nemovitosti, smlouva o převodu práv k družstevnímu bytu, smlouva o úschově) můžete použít v jednodušších a neproblematických případech vzory typových smluv o převodu nemovitosti a upravit je pro váš případ, u složitějších nebo rizikovějších případů je na místě právní pomoc odborníka. Zejména dbejte na přesnou a úplnou specifikaci převáděné nemovitosti, přesně tak, jak je vedena v katastru nemovitostí. Nezanedbejte otázku případných vad a skrytých vad, je to oblast, kde po prodeji začínají poslední dobu noví majitelé častěji uplatňovat nároky na finanční kompenzaci.
 • 16
  Zvláštní pozornost věnujte platebním podmínkám a zajištění kupní ceny ve Váš prospěch
  Slaďte potřeby a možnosti plateb kupní ceny na obou stranách kupní smlouvy, i s ohledem na řešení bydlení obou stran. Standardem je zajištění peněz v úschově - advokátní, notářské, nebo na jistotním učtu banky. Každá z možností má svoje pro a proti. Pamatujte i na dostatečně jednoznačné sjednání termínů vyklizení nemovitosti nebo bytu a předání, specifikaci příslušenství a zařízení bytu (co je a není zahrnuto v kupní ceně), jinak jsou často roztrpčeny a ukřivděny obě strany realitní transakce.
 • 17
  Zajistěte návrh na vklad do katastru nemovitostí
  Po spolehlivém zajištění toho, že za nemovitost dostanete řádně zaplaceno, vypracujte návrh na vklad do katastru. Raději využijte oficiální elektronický formulář, snížíte tak riziko toho, že dojde k chybné specifikaci nemovitosti. Návrh s přiloženou kupní smlouvu podejte na příslušném katastrálním úřadě, pracovišti. Správní poplatek za vklad práva je 1.000 Kč.
 • 18
  Dotáhněte převod nemovitosti včetně zápisu kupujícího jako nového vlastníka na katastru nemovitostí
  Hlídejte, zda zápis na katastru běží bez nutnosti něco doplnit, pokud ano, aktivně to řešte. Připravte se na protokolární předání nemovitosti. Postarejte se včas o další potřebné věci, jako jsou převody smluv o dodávce energií, vody, služeb apod., odhlášení trvalého pobytu z adresy nemovitosti, případné vyúčtování služeb.
 • 19
  Celkově
  Celý proces by měl být co nejlépe sladěný, věnovat je potřeba pozornost a péči jak detailům, tak celku. V každý okamžik je něco důležitého a něco, na čem záleží mnohem méně. Podstatná je i složka obchodní, důležitá je schopnost rozpoznat, který zájemce je ten nejlepší, ten pravý, který je schopen zaplatit, a to tu nejlepší cenu. Aby vše nakonec proběhlo, jak má, je potřeba jak vše kvalitně podchytit smluvně, tak dobře projednat, vykomunikovat, předejít možným problémům nebo nedorozuměním předem. Prevence je vždy lepší než spory nebo žaloby.
 • 20
  Na závěr
  Slovo na závěr, ode mě jako člověka, který je v oboru sedmnáct let: Snažil jsem se v předchozích bodech vybrat pro Vás ty nejpřínosnější informace. Ale cena obecných informací je dnes v podstatě nulová, Vy osobně (a naneštěstí i majitelé Vám konkurujících nemovitostí) si takové nebo podobné rady najdou snadno na internetu. Zvláštností realit je ale jedinečnost každé z nich, a stejně tak různí jsou zájemci o jejich koupi. Síla správného prodeje je nejen v jednotlivostech, ale hlavně v co nejlepším skloubení všeho, okořeněná psychologickým vhledem do kupujících, emoce jsou podstatné, třeba i podvědomé. Je to prostě věda i umění v jednom. Bez zkušeností to jde u jednodušších případů, ale stejně s otazníkem, jestli přinejmenším cena byla nejlepší. Každý případ je jiný. Kontaktujte mě pro bezplatné poradenství.

3 věci, kterým se vyhnout při prodeji nemovitosti

Často lze při prodeji bytu či domu vypozorovat tyto nepříznivé situace:

Neúměrně vysoká nabídková cena

Proč to nezkusit, že. Jenže nejlepší zájemci (tedy ti, kteří vědí, co a kde chtějí a dokáží zaplatit) přicházejí zdaleka nejčastěji právě na začátku nabízení, v tomto případě se většinou kvůli přemrštěné ceně neozvou a když se cena přiblíží tržní, už je nemovitost“ profláklá“, okoukaná, podezřelá ("nikdo to nechtěl, proč bych se o to měl zajímat já? To je ztráta času") a nereagují na ni.

Nabízení nemovitosti více realitkami souběžně

Když je to „bez smlouvy", tak to prý nevadí a může to jen pomoci. Nebo "Čím více, tím lépe".  Velký omyl a hrubá chyba, obraz nemovitosti v očích zájemce je tím nesmírně poškozován a většinou se prodeji ani jeden zprostředkovatel pořádně nevěnuje.

Snižování ceny po malých, opakovaných částkách

Dopad těchto postupných „schůdků“, které s nikým nehnou je podobný jako v prvním bodě, nikdo se neozve ani na nakonec přiměřenou cenu. Důvody jsou psychologické. Posoudit, jestli nabídka je nabídka dobrá, je komplikované, lidé proto dají na ostatní. Pokud zlevnit, tak jen  jednou, s rozmyslem, a ne o pár procent.

Další nástrahy a úskalí prodej bez realitky

a na co si dát pozor

Chyby při prezentaci

Častá je nevhodná prezentace nemovitosti majitelem (nejen příprava nemovitosti k prohlídce; během prohlídky můžete několika nevhodnými slovy nebo jednou nevhodnou situací zájemce o koupi nemovitosti velmi snadno definitivně ztratit). Majitel si obvykle vůbec neuvědomí, že ve snaze říct o svém bydlení něco "hezkého" řekl naopak něco, co zájemce odradilo a proč už o nemovitost nemá zájem. Roli hraje opět psychologická stránka prodeje a emoce.

Vyhněte se chybám díky bezplatné konzultaci zde →

Vyjednávání a smluvní podmínky.

Vyjednávací a obchodní schopnosti nutně potřebujete při jednání o smluvních podmínkách. Při zavázání zájemce ke koupi nemovitosti je klíčová schopnost dostatečného tahu na cíl, na uzavření, kdy se jedná často o emoce kupujícího a časový faktor; zde čistě „právní“ přístup nebývá tou nejlepší možností. Kritickým bodem je pak samotná kupní smlouva a zajištění úhrady a výplaty kupní ceny. V nevýhodném postavení se zákonitě ocitnete zejména tehdy, když má protistrana svoji odbornou pomoc.

Více o specifikách smluvních formulářů a úpravě vzorových smluv →

Koordinace termínů a finančních toků

Reálná schopnost zájemce o koupi bytu nebo domu bydlení financovat je zásadním momentem. Poměrně vysoké procento prodávajících vlastníků doplatí na to, že špatně odhadnou schopnost zájemce o koupi nemovitosti získat finanční zdroje, resp. získat je v potřebném čase (prodejem jiné nemovitosti, hypotékou). Zájemci o koupi občas nemluví zcela pravdu i v případě, kdy tvrdí, že mají hotovost na účtu. Koupě nové nemovitosti se často financuje prodejem vlastního bydlení a tyto vazby se řetězí, takže vzniká větší či menší „kulový blesk“. Je proto nezbytné pečlivě dbát na reálnost termínů vyklizení jednotlivých bytů, domů a pamatovat na situace, kdy dojde k porušení sjednaných lhůt. Jedna věc jsou smlouvy, tedy písemné formality, jiná pak reálný průběh transakce.

Dobře proto komunikujte i koordinujte, myslete dopředu.

Mezi námi blízkými

Zvláštním případem je prodej realit v rámci příbuzných. Výhody jsou zřejmé, ale je také třeba poukázat na negativa z praxe: kupující v takových případech obvykle počítá s tím, že získá nemovitost výhodněji než na volném trhu. Konečným výsledkem je pak tzv. hra se záporným součtem, neboť prodávající má pocit, že nemovitost prodal levně, kupující, že koupil dům či byt draze a vztahy v příbuzenstvu jsou místo posílení často trvale poškozeny. Je na místě se předem ptát, jestli není lepší nemovitost prodat za lepší cenu někomu mimo příbuzenstvo.

Příbuzným neprodávejte a vyhnete se tím zbytečným potížím.

Kupující nevědí, co chtějí

Zájemce navštíví klidně 20 i více nemovitostí, než se rozhodne nějakou koupit. Někteří nakonec dospějí k tomu, že vlastně potřebují nikoli dům, ale byt, nebo nemovitost v úplně jiné lokalitě. Vy a Vaše nemovitost těmto lidem sloužíte jako jakýsi cvičný materiál, aby si ujasnili, co vlastně chtějí a co ne, a to je ztráta času. Kupující, který má jasno, co chce i jak to bude financovat, je cenný a musíte s ním podle toho nakládat.

Nenechte ho utéct ani "vychladnout" a správně ho podchyťte.

Nové technologie nahrávají kupujícím, nároky na prodávající se naopak zvýšily

Poslední roky můžete stále snadněji inzerovat svoji nabídku nemovitosti na internetu. Protože ale podobné možnosti mají i vaši konkurenti, tedy vlastníci obdobných nemovitostí, je třeba nabízet nemovitost lépe než kdykoli předtím. Tyto technologické vymoženosti nepomáhají průměrným nemovitostem a zejména ne průměrným způsobům realitního prodeje. Musíte být výjimeční, více než v minulosti, ideálně mezi 20 % nejlepších.

Buďte mezi těmi nejlepšími díky bezplatné konzultaci zde →

Plusy a mínusy svépomocného prodeje nemovitosti

Plusy

Plusy svépomocného prodeje bez realitky jsou:

 • úspora nákladů (bez provize makléři, bez provize realitní kanceláři)
 • osobní kontrola nad převodem své vlastní nemovitosti
 • uspokojení z vlastního úspěchu a osobní růst.

Přínos prodej bez realitky znamená pro majitele v první řadě úsporu nákladů - provize pro makléře a realitní kancelář.

Realitní kanceláře mají provizi ve výši nejčastěji 4-5 % z kupní ceny, u levnějších nebo odlehlejších  nemovitostí je procentuální odměna většinou ještě vyšší. Tato odměna realitní kanceláře se může vzhledem k práci realitní kanceláří odvedené v konkrétním případě zdát prodávajícímu  neúměrně vysoká. Proto je úspora provize pro prodávajícího obvykle důležitou motivací k prodeji bez realitky. V mnoha případech je taky jistým utrpením kontakt s makléřem, který není dostatečně kompetentní.


Pro svépomocný prodej nemovitosti bez realitky svědčí tyto okolnosti

 • realizoval jste již úspěšně podobný prodej v nedávné minulosti
 • máte odvahu a chuť řešit nové situace, nepřeceňujete se
 • neznáte úspěšného, spolehlivého a slušného zprostředkovatele
 • nechcete využít Expertní prodej

Mínusy

Záporem svépomocného prodeje jsou:

 • nedostatek zkušeností a obchodních schopností majitele: prodej je v první řadě obchodním a marketingovým případem.
 • horší přístup k účinnému nabízení nemovitosti
 • nutnost dělat vše sám  a vyšší míra i pocit odpovědnosti za jednotlivá rizika i za celkový výsledek
 • vyšší celkové nároky na prodávajícího-majitele nemovitosti.

 

Nevýhodou jsou vyšší nároky na znalosti i činnosti prodávajícího vlastníka nemovitosti, a hrozí to, že svoji nemovitost v konkurenci nabídek neprodáte.

Nabízení a prodejní marketing.  Nemovitost musíte dobře prezentovat a nabízet. Musíte mít perfektně působící a lákavé fotografie domu nebo bytu a vhodně formulované texty, a umístit je na co nejvíce navštěvovaných realitních inzertních místech. 

Obchodní schopnosti. Být dobrý obchodník je obtížnější, než se zdá a takových lidí je málo. Prodej nemovitosti je ze své podstaty obchodem a proto vyžaduje zejména obchodní dovednosti a zkušenosti, dobrou znalost psychologie prodeje a schopnost "uzavírání", dotažení do úspěšného konce. 

Vyjednávání a uzavírání prodeje. Sjednání příhodných smluvních podmínek vyžaduje dobré vyjednávací schopnosti a zejména znalost toho, co je pro smlouvu a možné budoucí situace důležité. Ne všechny případy mají jednoduchou strukturu, dost přibývá například prodejů nemovitostí zatížených hypotékou. Nezanedbatelná je i psychologická, resp. psychická zátěž, kdy nesete sám nebo sama břemeno odpovědnosti, že se nic nezkazí a na nic při realitním převodu nezapomenete.