Prodej s realitkou, s makléřem

Zní to logicky. Svěříte celý prodej odborníkům z realitní kanceláře a zbavíte se všech starostí. Velice ale záleží na tom, s kým se do toho pustíte.

Pravděpodobnost, že narazíte na špatného makléře, je dost vysoká. Jak se vyhnout špatné volbě?

V ideálním světě jsou výhody prodeje s realitkou/realitního makléře jasné. Ale...

Představte si scénář z ideálního světa. Makléř najde nejlepšího kupce, to znamená, že i prodejní cena bude nejvyšší a kancelář zařídí vše kompletně a bezpečně včetně formalit až do konce. Pokud něco „drhne“,  zprostředkovatel dokáže zařídit nápravu, dojednat shodu a transakci dokončit.

To všechno ale v první řadě závisí na kvalitě zprostředkovatele, hlavně na osobě makléře a jeho kompetenci, a na jeho poctivosti, dále také na zázemí a standardech realitní kanceláře a dalších faktorech. Jen potom je slušná šance, že makléř bude přínosem, že se "zaplatí" a přinese kloudnou přidanou hodnotu.

 

Pozor na špatné makléře

Volba špatného realitního makléře je největší chyba, kterou můžete udělat. Pravděpodobnost špatné volby je přitom vysoká, dobrých makléřů je maximálně 20% a právě ti se nevnucují. Podobně vážnou chybou je prodej s více makléři zároveň.
Více informací →

Triky protivníků

Významným problémem realitních kanceláří je získat nemovitosti pro svoji nabídku, a proto budete od počátku vystaveni nejrůznějším triků realitek. Dokonce ještě před tím, než si podáte první inzerát. Nesolidní zacházení se vám nemusí vyhnout ani později.
Více informací →

Překladový slovníček realitní inzerce

Nadsázka nikoli bez reálné inspirace z praxe aneb jak číst realitní inzeráty. Po delší zkušenosti s čtením realitní inzerce dokážete odhadnout, co ve skutečnosti jednotlivé věty znamenají. Příklady zde: ..
Více informací →

Realitní makléři a jejich podíl na tuzemském realitním trhu

Dobří a špatní realitní makléři

Jak je možné, že malá část makléřů realizuje většinu obchodu, zatímco velká část skoro nic? Vysvětlení nám dává známé pravidlo 80/20, neboli Paretovo pravidlo, které platí v mnoha dalších oblastech.

 

Pomoc dobrého odborníka je přínosem. Problém je ale ten, že v oslovování majitelů jsou nejaktivnější právě špatní makléři a těm je nutné se vyhnout. Vzhledem k jejich početnímu podílu na trhu a prováděným praktikám je tu nemalé  riziko, že na ně narazíte. Naopak dobří makléři mají většinu obchodů z doporučení spokojených klientů a sami agresivní nábor neprovádějí. Dobře prodat nemovitost je věda i umění.

 Plusy a mínusy prodeje nemovitosti s realitní kanceláří

Plusy

  • S dobrým makléřem a dobrou realitní kanceláří vám odpadne většina starostí.
  • Realitní kancelář je profesionální zprostředkovatel a obchodník a má větší možnosti a schopnosti sehnat kupce. Má také zkušenosti a prostředky pro bezpečné dokončení transakce.

Úspěšné zařízení prodeje je komplexní záležitost, je to věda i umění v jednom. Záleží jak na detailech, okolnostech a zvláštnostech, tak na celkovém sladění a zastřešení.

Zároveň nejde o málo. Správná pomoc je velmi přínosná i psychologicky úlevná.

Mínusy

  • Možnost zklamání, nesolidního zacházení. Obtížnost výběru dobrého zprostředkovatele.
  • Nutnost platby nemalé provize.

Nevýhodou je poměrně vysoká odměna pro realitní kancelář, která se pohybuje nejčastěji v rozmezí 3-5 % z prodejní ceny podle druhu nemovitosti, u levnějších a odlehlejších nemovitost více. 

Prodávající někdy vysloveně trpí nízkou úrovní makléře, nebo laxním přístupem a tím, co za nemalou provizi vlastně kancelář v daném případě udělala. Poslední kapkou může být nepoctivost makléře.

Kdy prodávat s realitním makléřem, s RK

Pro využití zprostředkovatele svědčí:

  • nerealizoval jste dosud žádný podobný prodej nemovitosti
  • jste spíše opatrný, pokud jde o důležité věci
  • znáte kompetentního, spolehlivého a slušného zprostředkovatele

Pro prodej bez realitky svědčí něco z následujícího:

  • realizoval jste úspěšně podobné prodeje v poslední době (situace se rychle mění)
  • máte odvahu a chuť řešit nové situace
  • neznáte nikoho kompetentního, spolehlivého a slušného