Prodej s realitkou

Zní to logicky. Svěříte celý prodej odborníkům z realitní kanceláře a zbavíte se všech starostí. Velice ale záleží na tom, na koho narazíte. Pravděpodobnost, že narazíte na špatného makléře, je dost vysoká. Jak se vyhnout špatné volbě?

V ideálním případě jsou výhody prodeje s realitkou/realitního makléře jasné, ale...

Představte si scénář z ideálního světa. Makléř najde nejlepšího kupce, to znamená, že i prodejní cena bude nejvyšší a kancelář zařídí vše kompletně a bezpečně včetně formalit až do konce. Pokud něco „drhne“ (například problematický účastník průběh blokuje), zprostředkovatel dokáže dojednat shodu a transakci dokončit.

To všechno ale závisí v první řadě na kvalitě a schopnostech zprostředkovatele, hlavně na osobě makléře a jeho kompetneci, dále také na zázemí a standardech realitní kanceláře a dalších faktorech. Jen potom je slušná šance, že makléř bude přínosem, že se "zaplatí" a vnese přidanou hodnotu.

 

Pozor na špatné makléře

Volba špatného realitního makléře je největší chyba, kterou můžete udělat. Pravděpodobnost špatné volby je přitom vysoká, dobrých makléřů je maximálně 20% a právě ti se nevnucují. Podobně vážnou chybou je prodej s více makléři zároveň.

Více informací →

Triky protivníků

Významným problémem realitních kanceláří je získat nemovitosti pro svoji nabídku, a proto budete od počátku vystaveni nejrůznějším triků realitek. Dokonce ještě před tím, než si podáte první inzerát. Nesolidní zacházení se Vám nemusí vyhnout ani později.

Více informací →

Překladový slovníček realitní inzerce

Nadsázka nikoli bez reálné inspirace z praxe aneb jak číst realitní inzeráty. Po delší zkušenosti s čtením realitní inzerce dokážete odhadnout, co ve skutečnosti jednotlivé věty znamenají. Příklady zde: ..

Více informací →

Realitní makléři a jejich podíl na tuzemském realitním trhu

Dobří a špatní realitní makléři

Jak je možné, že malá část makléřů realizuje většinu obchodu, zatímco velká část skoro nic? Vysvětlení nám dává známé pravidlo 80/20, neboli Paretovo pravidlo, které platí v mnoha dalších oblastech.

 

Pomoc dobrého odborníka je přínosem. Problém je ale ten, že v oslovování majitelů jsou nejaktivnější právě špatní makléři a těm je nutné se vyhnout. Vzhledem k jejich početnímu podílu na trhu a prováděným praktikám je tu nemalé  riziko, že na ně narazíte. Naopak dobří makléři mají většinu obchodů z doporučení spokojených klientů a sami agresivní nábor neprovádějí. Dobře prodat nemovitost je věda i umění.

 Plusy a mínusy prodeje nemovitosti s realitní kanceláří

Plusy

  • S dobrým makléřem a dobrou realitní kanceláří Vám odpadne většina starostí.
  • Realitní kancelář je profesionální zprostředkovatel a obchodník a má větší možnosti a schopnosti sehnat kupce a zkušenosti s bezpečným dokončením transakce.

Úspěšné zařízení prodeje je komplexní záležitost, je to věda i umění v jednom. Záleží jak na detailech, okolnostech a zvláštnostech, tak na celkovém sladění a zastřešení. Zároveň nejde o málo. Správná pomoc je velmi přínosná i psychologicky úlevná.

Mínusy

  • Možnost zklamání a v některých případech nesolidního zacházení, obtížnost správného výběru zprostředkovatele.
  • Nutnost platby nemalé provize.

Nevýhodou je poměrně vysoká odměna pro realitní kancelář, která se pohybuje nejčastěji v rozmezí 3-5 % z prodejní ceny podle druhu nemovitosti, u levnějších a odlehlejších nemovitost více.  Občas také sleduji, jak prodávající vysloveně „trpí“ nízkou úrovní makléře, jak odbornou, tak obecně osobní, nebo tím, co za nemalou provizi vlastně kancelář v daném případě udělala.

Volba, zda prodávat s realitním makléřem (s realitní kanceláří) nebo sám, záleží na konkrétní situaci

Pro využití realitní kanceláře a makléře svědčí tyto okolnosti, nebo alespoň některé z nich

  • nerealizoval jste dosud žádný podobný prodej nemovitosti
  • jste spíše opatrný, pokud jde o důležité věci
  • znáte spolehlivého a slušného realitního makléře

Pro prodej bez realitky svědčí tyto okolnosti, nebo alespoň některé z nich

  • realizoval jste úspěšně podobný prodej nemovitosti nebo více nemovitostí v posledních letech. (V dnešní měnící se situaci ale omezená zkušenost nejspíš nestačí)ani
  • máte odvahu a chuť řešit nové situace
  • neznáte spolehlivého a slušného  realitního makléře