Triky protivníků

Prodávající majitel nemovitosti - štvaná zvěř i oběť... "10 triků nesolidních makléřů realitních kanceláří"

 • 1
  Trik č. 1: Báječná prodejní cena nemovitosti
  Realitní makléř Vám naslibuje vysokou cenu, která se pochopitelně „líbí“, za kterou ale nemovitost nejspíš nelze prodat a přiměje Vás tak podepsat zprostředkovatelskou smlouvu, výhodnou pro realitku. Po čase se ocitnete v tlaku, realitní kancelář vleklý prodej zdaleka tak nebolí, a tak Vám nezbývá než jít s cenou na realistickou úroveň. Realitní kanceláři zůstává zajímavá provize. Jde o velmi častý trik mnoha realitních makléřů, nadsazení ceny přitom prodávající vlastníky velmi poškozuje, navíc jde často o realitní makléře, který neumí příliš prodávat, chybí mu doporučení, proto se musí uchylovat k těmto praktikám.
 • 2
  Trik č.2: Fiktivní kupec
  Realitní makléř Vám zavolá a s nadšením Vám sdělí, že má přesně pro Vaši nemovitost žhavého kupce, ačkoli prodávanou realitu nikdo z nich ani neviděl. Dokonce třeba takového zájemce, kterému zrovna těsně utekla stejná nemovitost a peníze má připravené k okamžitému zaplacení, aby to bylo dost žhavé. Je tu ale malý háček: pro „pořádek“ musíte nejdříve podepsat smlouvu, nejlépe exkluzivní s nemalou provizí a dlouho výpovědní lhůtou. Po podpisu se věc poněkud zadrhne, kupec si to prý náhle rozmyslel, ale nemáte se bát, někoho už seženou!
 • 3
  Trik č. 3: Volavka
  Obdobným, ale vyšším stupněm podvodu oproti předchozímu fiktivnímu kupci je případ, kdy Vás realitní kancelář přiměje k podpisu pro ni výhodné zprostředkovatelské smlouvy tak, že mu „horkého zájemce“ o koupi rovnou přivede a sehrají spolu nacvičené divadlo o domlouvání obchodu. Ve skutečnosti jde o spolupracovníka realitní kanceláře.
 • 4
  Trik č.4: Rodina s dítětem hledá byt v této lokalitě. Bezplatná inzerce
  Takovými a podobnými plakátky a inzeráty jsou naše města znečištěna a většinou je vylepují právě realitní makléři. Nenechte se dojmout. Bezplatná inzerce v tisku a na www: Mladá rodina koupí ihned byt v Praze. Inzeráty obdobného znění zadávají často do všech možných časopisů, novin a na inzertní portály makléři i těch největších realitek.
 • 5
  Trik č.5: Náborář
  Půvabná a šikovná mladá dáma, úspěšný a hezký mladý muž jako z amerického filmu, v solidním oblečení a slušným notebookem a fotoaparátem Vás okouzlí a slíbí Vám, že po podpisu smlouvy se Vám bude věnovat zkušený makléř solidní realitní kanceláře. Většinou jde o brigádníky a studenty bez dalších zkušeností, kteří Vám slíbí cokoli, protože je už nikdy neuvidíte a které realitní kancelář platí jen podle počtu uzavřených smluv. Auto a vybavení patří realitce.
 • 6
  Trik č. 6 : Tajný agent
  Na Váš inzerát Vám makléř zavolá, tvrdí, že je přímý zájemce a ne proboha žádná realitní kancelář a sjedná si s Vámi schůzku. Na prohlídce se možná zeptá, jestli Vám nebude vadit, že si udělá pár fotek, protože „těhotná manželka“ nemohla přijet a rád by jí byt ukázal aspoň na fotkách. Pečlivě si také zapíše různá data o bytu. Nemovitost potom s překvapením najdete inzerovanou na internetu.
 • 7
  Trik č. 7 : Jen protokol o prohlídce nemovitosti nebo bytu
  Realitní makléř Vám předloží protokol o prohlídce nemovitosti nebo bytu, příp. list s údaji o nemovitostech, řekne Vám, že má od šéfa přikázáno, aby ho přinesl podepsaný. Součástí dokumentu jsou však i vzájemné ujednání a podepisujete tak zavazující smlouvu. Protokol možná ani nedostanete, takže nebudete znát jeho obsah.
 • 8
  Trik č. 8: Všeobecné obchodní podmínky
  V předložené smlouvě, která je docela jednoduchá a přívětivá, je stručná zmínka o odkazu na všeobecné obchodní podmínky. V nich je ale například uvedeno, jak se dozvíte až později, že není-li sjednáno jinak, je zprostředkovatelská smlouva exkluzivní, což jste při podpisu nevěděli a budete platit plnou odměnu i v případě, že si nemovitost prodáte zcela sami.
 • 9
  Trik č.9: Smlouvu Vám pošleme
  Realitní makléř Vás nechá podepsat smlouvu a řekne, že ji za realitní kancelář musí ještě podepsat jednatel. Smlouvu ale už nepošlou a Vy pořádně neznáte její obsah, takže když se s prodejem nic neděje, nevíte ani, jak přesně smlouvu vypovědět. V horším případě dostanete smlouvu zpět s nechtěnými změnami.
 • 10
  Trik č. 10: Exkluzivita je u naší realitní kanceláře je výhodná
  Makléř Vás přesvědčí o výhodnosti exkluzivity. U dobrého realitního makléře to tak je, ale jaké ohledně toho máte garance? Znamená to totiž mimo jiné, že realitní kancelář bude inkasovat z prodeje za všech okolností. Jsou bohužel stále ještě případy zprostředkovatelů, kteří exkluzivitu zneužívají, nepracují, jak by měli, a když si majitel přivede kupce sám, třeba svého známého nebo souseda, musí ještě zaplatit ještě provizi.

Ani po uzavření zprostředkovatelské smlouvy na prodej nemovitosti možné problémy nemusí končit. Jedna z častých potíží je, že další, "cizí" realitní kanceláře inzerují bez Vašeho vědomí, informace i s fotkami si opatří z inzerce na internetu. Nepříznivé je zde pro Vás to, že se nemovitost nabízí za různé ceny různými realitními kancelářemi, také další informace nejsou patřičně aktualizovány a to vytváří dojem, že jde o dlouhodobě neúspěšně nabízenou nemovitost, ležák, „profláklou“ věc, byt nebo dům, pro který nestojí za to zvednout telefon. To Vás dost poškozuje.

Samostatnou kapitolou je způsob, jakým realitní kanceláře inzerují. U mnoha z nich je vše podřízeno tomu, aby vůbec někdo o nemovitost projevil zájem, "potom se uvidí".